Polpette al Sugo

Hlavní jídla

Pamatujete si pohádku Lady a Tramp?? Polpette al sugo neboli masové kuličky v rajčatové omáčce. Právě tuto dobrotu jedí pejsci v již zmíněné pohádce. Kuchař hraje na harmoniku, zpívá, pejsci jedí špagety při svíčkách a pak se jejich rty spojí a zamilují se..prostě absolutní romantika. Špagety a masové kuličky mají rádi snad všichni, takže nahoďte zástěry a uvařte si to. Hned zjistíte proč je to taková dobrota.

  Ingredience

  • 800 g mletého masa ( 50 : 50 hovězí, vepřové )
  • 3 vejce
  • 700 g rajčatového pyré
  • 70 g strouhaného parmezánu
  • 50 - 100 g strouhanky
  • 1 cibule
  • 1-2 stroužky česneku
  • hrst bazalky a petržele
  • cukr, sůl , pepř
  • špagetyMasové kuličky je italská specialita a věřte, že každý Ital má svůj styl jak kuličky a omáčku udělat. Někdo kuličky peče, někdo smaží, jiný dusí. To samé platí i omáčce. Někteří připravují domácí omáčku a někdo používá již koupené rajčatové pyré. Co se týče mě - já kuličky dusím v rajčatovém pyré ( mé nejoblíbenější je Mutti passata )

Ze všeho nejdříve připravíme omáčku, do které budeme vkládat kuličky. Nakrájíme si najemno cibulku a prolisujeme česnek.


Na olivovém oleji cibulku osmažíme dozlatova a pak přidáme česnek.

Do cibulovo - česnekového základu vlijeme rajčatové pyré a pokrájenou bazalku. Všechno promícháme a necháme vařit cca. 10 minut.


Když už nám omáčka probublává připravíme si kuličky. Není to absolutně nic těžkého. Do větší misky dáme namleté maso, rozklepneme 2 - 3 vajíčka ( podle velikosti ) , přidáme nakrájenou petržel, nastrouhaný parmezán a strouhanku. Osolíme, opepříme.

Všechno společně rukou promícháme a máme hotovo. Pokud se Vám masová směs zdá moc řídká - přidáme strouhanku.


Teď si navlhčíme ruce vodou a vytvoříme kuličky. Jakou velikost kuliček zvolíte záleží na Vás. Čím větší, tím déle se budou dusit. Nejideálnější je velikost jako ořech.

Hotové kuličky vložíme do rajčatové omáčky a necháme dusit.


Dusíme cca. 30 minut dle velikosti kuliček. Občas s obsahem opatrně zamícháme, aby se kuličky nepřipálily. Ideální je teflonová pánev či větší hrnec.

Po cca. 30 minutách jednu kuličku vyndáme, rozkrojíme a zjistíme jestli je maso uvnitř uvařené. Pokud je všechno v pořádku stačí na závěr omáčku dle Vaší chuti dochutit - cukr či sůl.


Teď už stačí uvařit jen špagety a můžeme podávat. Až budete tuto dobrotu jíst tak si určitě, taktéž vzpomenete na již zmiňovanou pohádku.

Toto jídlo je ideální i pro děti. Není tam nic těžkého ani tučného. Stačí se jen mírnit se solí :) Kuličky můžeme dát i zamrazit a použít někdy příště.


Jsou skvělé i třeba i do bagety s čerstvou zeleninou. Přeji dobrou chuť

Výběr z fotoreceptů

Tortilla s kuřecím masem

Čím dál tím víc jsem si oblíbila jídla, která jsou na přípravu rychlá a dají se jíst jak teplé tak i studené. Tady je jeden super tip.

Podzimní dort z lotus sušenek s karamelovými ozdobami

Jak na těchto stránkách vidíte strašně nerada peču, proto se snažím dělat aspoň něco sladkého, nejlépe co se nepeče. Ráda bych Vám představila podzimní dort, s kterým všechny překvapíte. Nejenom, že krásně vypadá, ale ještě lépe chutná.

Vanilkové rohlíčky

Na věnci se zapálila již druhá svíčka a vánoce se kvapem blíží. A tak přišel čas na pečení, tento víkend jsem pomalu začala. Takové tradiční vanilkové rohlíčky provoní celou kuchyň a nedovedu si bez nich představit vánoce.