Pečený králík na kořenové zelenině

Hlavní jídla

Naštěstí nepatřím ke generaci, která měla králíka každý víkend u babičky, jeho přejedená a nemůže ho ani cítit. Ba naopak. Králíka moc často nemíváme , jelikož mi přijde, že ho koupit v obchodě je nadlidský úkol. Naštěstí nám ho vždy doveze taťka či děda a to samozřejmě bio domácího :) Králíka mám moc ráda a dá se udělat na tisíc způsobů, ale tato verze je naše nejoblíbenější. Tento recept vznikl vlastně náhodou. Původně jsem chtěla vařit svíčkovou, ale chyběla mi smetana, vývar a tak jsem králíčka upekla jen na zelenině a potom nepasírovala na omáčku. A ejhle, vznikla tahle dobrota :)

  Ingredience

  • 1 naporcovaný králík
  • kořenová zelenina
  • 250 g anglické slaniny
  • máslo
  • kmín, sůlTohle jídlo zbožňuje jak manžel tak i dcera. Je strašně jednoduchý a příprava nezabere moc času, což je v domácnosti s malým dítětem bezva. Pokud neseženete celého králíka, stačí koupit jen králičí stehna, beztak jsou nejlepší. Co se zeleniny týče, můžete pořídit mraženou kořenovou zeleninu pod svíčkovou ( v tomto receptu jsou 2 balení ) a ušetříte hromadu času s loupáním a strouháním zeleniny.

Nakrájíme na větší kostky anglickou slaninu.


Do většího pekáčku ( nejlépe s víkem ) dáme jako první kořenovou zeleninu

Zeleninu posypeme slaninou. V případě dětí slaninu vynecháme.


A pak už jen na zeleninu rozložíme rozporcovaného králíka, kterého osolíme a okmínujeme. Navrch dáme pár kousíčku máslíčka a 100 ml vody.

Pekáček zaklopíme víkem či alobal a pečeme v rozpálené troubě na 180 °C cca 1 hodinu. Po hodince odklopíme, králíka vypečenou šťávou podlijeme a pečeme odklopené další hodinu. Mezitím ještě tak 2-3 x králíka podlijeme. Pokud se Vám šťáva celá vypekla můžeme ještě přidat vodu.


Ve zkratce králíka pečeme do té doby , dokud nebude měkký.

Králík je po upečení nádherně křupavý, šťavnatý a voní překrásně po zelenině a slanině. Naprostá bomba.


Výhoda tohoto jídla je, že se k němu hodí jak knedlíky bramborový či houskový, bramborové špalíčky, kaše nebo šťouchačky. Prostě na co zrovna máte chuť

Pokud nemáte moc rádi králíka , tak tohle určitě zkuste. Je to úplně jiná chuť, hlavně díky té zelenině. Přeji dobrou chuť


Výběr z fotoreceptů

Bramboráčky s masovou směsí

Každý někdy vyklízí lednici a leccos se v ní najde. I já jsem objevila několik surovin, ze kterých jsem připravila výbornou masovou směs a jako přílohu jsem zvolila naše oblíbené bramboráky.

Houbový krém

Jak už jste nejspíš zjistili, opravdu velice miluji houby a to připravené na všechny možné způsoby. Jedna z mých nejoblíbenějších jídel, je houbový krém. Často si polévku dávám i v restauracích, ale není nad to, uvařit si tuto dobrotu doma s láskou a z ručně sbíraných hub. Rozhodně se nebojte, že u plotny strávíte spoustu času. Polévka je neuvěřitelně rychlá a navíc překrásně voní a má dokonalou houbovou chuť.

Sladká svačina v trávě

Podle mě nejlepší dezert je ten, který se nepeče, netrvá dlouho a je s ovocem. Tento dezert je ideální když čekáte návštěvu a potřebujete něco vynikajícího, nápaditého co bude chutnat úplně všem. Nejvíc chutná venku na zahrádce s dobrou partou kamarádů.

Hrníčkové knedlíky

Nedávno se mě někdo ptal jaké je moje oblíbené jídlo. Dlouho jsem přemýšlela a došla k závěru, že jsem prostě omáčkový tip a k pořádné omáčce patří dokonalá příloha. Zkuste proto tyto super chutné hrníčkové knedlíky.