Boršč

Polévky

Každý z nás se občas něčemu vyhýbá .I já se dlouhou dobu vyhýbala a to tomu,že uvařím Boršč. Na internetu a v kuchařkách je neuvěřitelně mnoho variant a receptů. Čert, aby se v tom vyznal. Avšak základní ingredience jsou pořád stejné. Proto pokud máte rádi zelí, červenou řepu a maso je tato polévka pro Vás ideální.

  Ingredience

 • 400 g vepřové plece
 • 400 g hovězí kližky
 • koření- nové koření, celý pepř, bobkový list
 • 2-3 cibule
 • 1/2 hlávky bílého zelí
 • 1 menší celer
 • 3 mrkve
 • 1-2 petržele
 • 3 rajčata
 • 3 menší červené řepy
 • citron
 • bylinky - petržel,libečekV typickém boršči jsou 3 druhy masa a to hovězí, vepřové a jehněčí. Předpokládám, že sehnat čerstvé jehněčí maso bude problém. Proto jsem boršč připravila ze dvou vepřové plece a hovězí kližky. Upřímně další druh masa tam vůbec nechyběl.

Nejprve si musíme masíčko uvařit do měkka a udělat vývar. Maso vložíme do hlubšího hrnce - osolíme, opepříme a přidáme bobk. list, nové koření, celý pepř. Zalijeme vodou a vaříme dokud masíčko nabude tak akorát. Vepřové masíčko je měkčí dříve než hovězí , tudíž ho také vyndáme dříve a počkáme než se dovaří hovězí. Dohromady se vaří 1 - 2 hodiny


Než se masíčko uvaříme nakrájíme si a připravíme veškerý zbytek surovin.

Veškerou zeleninu si -mrkev, celer, petržel nakrájíme na menší kusy jako do polévky.Zelí nakrouháme. Rajčata a cibulku pokrájíme na menší kostičky. Až budete na kostičky krájet řepu, doporučuji si vzít rukavice.


Uvařený vývar přecedíme a maso si nakrájíme.

Stačí pokrájet na větší kousky či natrhat. Záleží vždy na Vás.


Vývar by měl být krásně čistý.

V hrnci na sádlíčku orestujte cibulku do zlatova a po-té přidejte kořenovou zeleninu.


Všechno nechte chvilku restovat.

Osolte, zalijte vývarem. A teď už budeme pouze do hrnce přidávat- nakrouhané zelí, řepu , rajčata a pokrájené bylinky (petžel a libeček )


Zamíchá a poslední věc přidáme bobk.list. Všechno necháme probublávat 15- 20 minut - než bude veškerá zeleninka měkoučká. Na závěr přidáme pokrájené masíčko. Vyndáme bobk. list a dochutíme - osolíme, opepříme a budˇ dosladíme cukrem či dokyselíme citronem.

Pokud máte rádi hustší polívku můžeme zahustit klasickou jíškou či chlebem nebo bramborem. Já nezahušťovala vůbec .


Navrch polévky dáme zakysanou smetanu pro zjemnění .Doufám, že polévka bude chutnat stejně jako nám

Výběr z fotoreceptů

Polpette al Sugo

Pamatujete si pohádku Lady a Tramp?? Polpette al sugo neboli masové kuličky v rajčatové omáčce. Právě tuto dobrotu jedí pejsci v již zmíněné pohádce. Kuchař hraje na harmoniku, zpívá, pejsci jedí špagety při svíčkách a pak se jejich rty spojí a zamilují se..prostě absolutní romantika. Špagety a masové kuličky mají rádi snad všichni, takže nahoďte zástěry a uvařte si to. Hned zjistíte proč je to taková dobrota.

Bramboračka s houbami

Nevím proč, ale včera se mi zastesklo po procházce v lese a sbírání hub. Využila jsem tak poslední zbyteček vlastnoručně nasbíraných, usušených houbiček a uvařila nejchutnější polévku, které je rychlá a sytá. Nemůžu pochopit, jak někdo nejí houby. Takovou dobrotu. Souhlasíte?

Rebarborové muffiny

Na zahradě už vyrostla rebarbora tak ji musím pomalu začít zpracovávat. Výborný je koláč s rebarborou, ale co takhle z ní vytvořit něco jiného jako jsou muffiny? Staňte se machry na muffiny a zkuste tento univerzální recept, který můžete jakkoliv obměňovat jinými náplněmi.

Coleslaw

Coleslaw je typický americký fastfood-ový salát, který je velmi jednoduchý na přípravu. Jeho hlavní surovinou je čerstvé zelí a dresink.